• ADAPTAČNÝ PROGRAM V MŠ LETNÁ 7

Pre pokojný prechod dieťaťa z rodinného prostredia a plynulé zaradenie do materskej školy je potrebné pripraviť dieťa na nové prostredie, aby sa vyhlo stresu a šoku.

Prvá časť adaptácie

Prvé dva dni (pondelok, utorok) si vyzdvihnú rodičia dieťa po dvoch hodinách (07:00 – 10:00)

Tretí a štvrtí deň (streda, štvrtok) si vyzdvihnú rodičia dieťa po troch hodinách (07:00 – 11:00)

Na piaty deň (piatok) si vyzdvihnú rodičia dieťa po tri aj pol hodine (07:00 – 11:30)

Dieťa pri príchode je potrebné odpútať od rodiča, odlúčiť na minimálny čas.  Dieťa sa oboznamuje s kolektívom detí, s denným poriadkom, kultúrno-hygienickými návykmi, pobytom vonku. Získava návyky kolektívneho spávania sa, učí sa sebaobsluhy v prostredí MŠ. V tomto období je potrebné rešpektovať dieťa, jeho potreby a túžby a vedieť ho plne uspokojiť. Pri ľahšom adaptačnom programe sa veľmi pozitívne osvedčuje, ak si dieťa z domu prináša jeho najmilšiu hračku, ktorú učiteľka rešpektuje.

Druhá časť adaptácie

Dieťa zostáva počas celého dňa v MŠ, aj počas popoludňajšieho odpočinku. V tomto prípade, rodič hneď po popoludňajšom odpočinku prichádza pre dieťa a postupne predlžuje čas adaptácie. Dĺžku adaptácie je potrebné prispôsobiť ako je potrebné po konzultácii s rodičom, prispôsobivosť dieťaťa a jeho zaradenie do kolektívneho zariadenia. Dĺžku adaptačného pobytu dohodne zástupkyňa s rodičom dieťaťa s prihliadnutím na individuálne osobitosti dieťaťa.

V prípade zníženej adaptačnej schopnosti dieťaťa a v záujme jeho zdravého vývinu môže zástupkyňa po prerokovaní s rodičom alebo na základe jeho písomnej žiadosti rozhodnúť o prerušení dochádzky dieťaťa do MŠ na dohodnutý čas alebo o ukončení tejto dochádzky. Adaptačný proces nemôže byť dlhší ako 3 mesiace.