• V zmysle zákona 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov sa prijímajú

Žiadosti o prijatie dieťaťa

na predprimárne vzdelávanie do MŠ v šk. r.  2024/25

sa prijímajú v budove materskej školy na Letnej 7 v Bratislave v dňoch

13. až 17. mája 2024 v časoch 8,00 až 12,00 hod.14,00 až 16,00 hod.

Taktiež sme vám k dispozícii už 2. a 3. mája 2024 v rovnakých časoch.

Žiadosti o prijatie dieťaťa na predprimárne vzdelávanie sa podávajú v čase od 1. mája do 31. mája 2024. Rozhodnutia sa vydajú do 30. júna 2023.

Podmienky prijatia dieťaťa do MŠ v zriaďovateľskej pôsobnosti mestskej časti Bratislava – Nové Mesto:

• prednostne sa prijímajú deti, pre ktoré je plnenie predprimárneho vzdelávania povinné, to znamená deti, ktoré dosiahnu 5 rokov do 31.8.2023 a deti s pokračovaním plnenia povinného predprimárneho vzdelávania, s trvalým pobytom v mestskej časti Bratislava – Nové Mesto podľa spádovej oblasti alebo deti umiestnené v zariadení, na základe rozhodnutia súdu,
        • následne ostatné deti podľa kapacitných a prevádzkových možností materských škôl.

Zákonné podmienky na prijímanie detí na predprimárne vzdelávanie v MŠ:

• prednostne sa prijímajú deti, pre ktoré je plnenie predprimárneho vzdelávania povinné a MŠ je pre ne spádová (všetky deti, ktoré k 31. 8. 2024 dovŕšia 5 rokov). Spádová materská škola je v obci, v ktorej má dieťa trvalý pobyt. Určuje sa VZN obce, mesta Podľa § 59a školského zákona je riaditeľ povinný prednostne prijať na povinné predprimárne vzdelávanie deti s trvalým pobytom dieťaťa v obci a deti umiestnené v zariadení na základe rozhodnutia súdu. Deti, ktoré majú trvalý pobyt mimo obce môžu plniť povinné predprimárne vzdelávanie aj mimo obce. Riaditeľ ich prednostne príjme, ak má voľné miesto;
        • všetky deti, s pokračovaním plnenia povinného predprimárneho vzdelávania s trvalým pobytom v mestskej časti Bratislava – Nové Mesto podľa spádovej oblasti;
        • všetky deti umiestnené v zariadení na základe rozhodnutia súdu;
        • všetky deti, ktoré majú právo na prijatie a MŠ je pre ne spádová (k 31. 8. 2024 dovŕšia 4 roky).

Ostatné podmienky na prijímanie detí na predprimárne vzdelávanie v MŠ:

Po prijatí všetkých detí, pre ktoré bude od školského roku 2024/2025 predprimárne vzdelávanie povinné a všetkých detí, ktoré majú právo na prijatie, budú na základe žiadosti zákonného zástupcu do naplnenia kapacity materskej školy prednostne prijaté deti:

• deti, ktoré k 31.08.2023 dosiahnu vek 3 roky v postupnosti od najstaršieho po najmladšie,
        • deti – súrodenci,
        • deti, ktoré doposiaľ nie sú prijaté do inej materskej školy alebo už nenavštevujú inú materskú školu,
        • deti, ktoré majú osvojené základné hygienické a samoobslužné návyky a sú primerane samostatné. (nemá plienky, fľašu, cumlík, samostatne sa naje lyžicou, napije z pohára, používa WC, umyje si ruky, oblečie základné časti odevu, obuje sa)*

*ostatné podmienky nie sú zoradené podľa postupnosti kritéria výberu

Pre deti, ktoré už našu MŠ navštevujú, nepodávate novú žiadosť, aj keď sa stáva pre nich predprimárne vzdelávanie povinné.

Kde nájdete Žiadosť o prijatie dieťaťa na predprimárne vzdelávanie do MŠ (ďalej Žiadosť):

• na webovom sídle materskej školy
        • k vyzdvihnutiu v MŠ Letná
        • na stiahnutie na webovom sídle mestskej časti Bratislava – Nové Mesto
        • formulár si môže zákonný zástupca vyzdvihnúť pred zápisom v materskej škole na MÚ na vrátnici vo vstupnej hale.

Spôsob podania žiadosti:

• elektronicky prostredníctvom webovej stránky (odporúčame). Pri elektronickom podaní žiadosti dostanete informáciu o podaní s prideleným číslom, pod ktorým budeme evidovať Vašu žiadosť. Žiadosť odporúčame vytlačiť. K elektronickej žiadosti je nevyhnutné doložiť potvrdenie o zdravotnom stave dieťaťa, ktoré obsahuje informáciu o absolvovaní povinného očkovaní dieťaťa a tvorí prílohu žiadosti, najneskôr do piatich dní od podania, v opačnom prípade nebudeme Vašu žiadosť evidovať. V prípade elektronického podania je potrebné žiadosť podpísať oboma rodičmi do piatich dní od podania.
        • žiadosť môžete doručiť aj poštou alebo osobne v čase prevádzky MŠ (odporúčame elektronicky, dostanete spätnú odpoveď a doklad o prijatí).

Podľa §144a zákona č. 245/2008 Z. z. sa na podaniach týkajúcich sa výchovy a vzdelávania, v ktorých sa rozhoduje o správnom konaní sa vyžaduje podpis oboch zákonných zástupcov. Podpis oboch zákonných zástupcov sa nevyžaduje, ak

• jednému z rodičov bol obmedzený alebo pozastavený výkon rodičovských práv a povinností vo veciach výchovy a vzdelávania dieťaťa, alebo ak spôsobilosť jedného z rodičov na právne úkony bola obmedzené; jeden z rodičov nie je schopný zo zdravotných dôvodov podpísať alebo vec neznesie odklad, zadováženie súhlasu druhého rodiča je spojené s ťažko prekonateľnou prekážkou a je to v najlepšom záujme dieťaťa. Spôsob preukázania uvedených skutočností je možné preukázať písomným vyhlásením podľa prílohy č. 2 Žiadosti o prijatie.
        • zároveň sa zákonní zástupcovia môžu dohodnúť, že žiadosť podpisuje len jeden zákonný zástupca a rozhodnutie sa doručí iba jednému zákonnému zástupcovi. Uvedené je potrebné potvrdiť vyhlásením podľa prílohy č. 3 Žiadosti o prijatie.

„Učiť možno slovami, vychovávať len príkladom.“   -    Ján Amos Komenský